Сайт Харькова

Харьков - природа - Орнитофауна, ч. 2

НовостиФорумКаталог фирмКаталог сайтовГор. справкаИсторияПриродаФото    ПОИСК  

Природа Харькова

История Харькова

Автор: вчитель біології Великохутірської ЗОШ Шевченківської районної ради Харківської області Мартиненко В.М.


БДЖОЛОЇДКА

Птах розміром із шпака. Дзьоб довгий, тонкий, хвіст довгий , забарлення дуже яскраве.Багато бджолоїдок селиться в Сергіївському карєрі, на південному сході від села В.Хутори. Гніздо влаштовує в норі, нора глибиною до 1,5 м завглибшки. Коли люди беруть пісок, гнізда часто руйнуються, залишається тільки розширена гніздова камера. В ній можна побачити підстилку з сухої трави, піря та крильця і частини тіл комах. Коли люди наближаються до їх колонії, вони голосно кричать і метушаться в повітрі. В кладці 6-8 білих яєць. Живляться комахами, відлітає у вересні.

СНІГУР

Зимуючий птах нашого краю. Прилітає в жовтні - листопаді в наші сади, парки, ліси. Особливо їх багато в урожайні на ягоди та насіння роки. Багато снігурів зимувало в 1987 році. Відлітають снігурі в середині березня, а в 1987 році - аж 23 квітня ( була затяжна і сувора зима) Снігур - окраса зимового саду та лісу.

ОДУД

Птах розміром з дрозда, а дзьоб довгий, тонкий, загнутий донизу. На голові великий «чуб», забарвлення дуже строкате. Прилітає до нас в середині квітня або на початку травня. Найчастіше його можна побачити на Ковалівському та Сергіївському буграх і почути характерне « уп-уп-уп». Гніздо влаштовує у дуплах, щілиинах, нішах, купах каміння. Кладка з 4-6 сіруватих яєць у травні. Відлітає на початку вересня. Живиться комахами. Одного разу довелося бачити, як розклювував на дорозі качан кукурудзи.

ШПАК

Прилітає в наш край в середині березня, а в окремі роки в 20-х числах лютого. Під кінець березня уже вибирає собі гніздову територію. В 10-х числах квітня починає будувати гніздо і через деякий час відкладає яйця. Кладка з 5-6 блакитних яєць, через два тижні вилуплюються пташенята. Три тижні шпаки носять їм їжу, переважно комах. З їжею до гнізда прилітають до 20 разів на годину, десь біля 200 разів за день ( із спостережень юннатів). В середині серпня шпаки збираються в зграї, в цей час вони можуть наносити шкоду, обїдаючи ягоди в садах. Відлітають шпаки в 20-х числах жовтня. В теплі зими шпаків можна побачити і в зимовий період.

ОМЕЛЮХ

Птах трохи більший за шпака, забарвлення строкате, на голові великий коричнево - сірий « чуб», на підборідді чорна пляма, особливо красиві крила з білими, червоними та жовтими смужками, жовтий і кінчик хвоста. Прилітає до нас в листопаді, грудні. Часто зустрічається на ягідних деревах, кущах, в садках дзьобають мерзлі яблука.відлітає в лютому - березні.

ВОРОНА СІРА

Поширений птах нашого краю. Забарвлення чорно - сіре, голова , « галстук», крила та хвіст чорні. Часто зустрічається біля людських осель. Гніздо ворони знайти вдається не часто. Воно було влаштовано в лісополосі, недалеко від ставка, на клені, високо над землею. Гніздо з гілок, але в середині дуже мягке і пухке з волокон дерев, очерету, рогози, шерсті тварин, пуху. Гніздо велике до 40 см, глибина до 15 см. Кладка з 4-5 зеленкувато - блакитних з темними плямами яєць. Через три тижні зявляються пташенята, які місяць знаходяться в гнізді.

ЗОЗУЛЯ

Птах трохи менший за голуба. Верх тіла, голова, шия і груди сірі. Низ білий, з дрібними поперечними чорними смугами. Прилітають зозулі в межах від 24 квітня до 2 травня. Голос самця: відоме всім «ку-ку», «ку-ку». Яйця відкладає по одному в гнізда дрібних горобиних птахів. Юннатами було помічено яйце зозулі в гнізді вівчарика - ковалика, на жаль всі яйця з гнізда зникли. Живиться зозуля комахами та їх личинками.

КУРІПКА СІРА

Невеликий птах, схожий на маленьку товсту курочку. Верх тіла бурувато - рябий, низ і шия сірі, з рудими поперечними смужками на боках. На грудях коричнева підковоподібна пляма. Зустрічається в кущах, по краях полів, на узліссі, в бурянах. Часто зустрічається на польових дорогах.Гніздо куріпки було знайдено в насадженнях поблизу лісу, в густій траві. Гніздо у вигляді ямки, вистеленої травинками. Яйця світло - бурі ( 12-22 шт.)Живляться насінням, зеленню, комахами. Взимку живлятся озиминою у тих місцях, де зайці розгрібають сніг.Останнім часом їх кількість помітно зменшується.

ДРІЗД ГОРОБИННИК

Ці птахи влітку зустрічаються рідко, а взимку масово під час сезонних перельотів. Птах за розмірами, як шпак. Хвіст видовжений, спина коричнева, голова сіра. Ці птахи масово зявляються в наших парках і садах в листопаді , мандруючи великими зграями. Вони дуже люблять ягоди горобини, насіння берези. Взимку їх щодня можно побачити в парку, літають по декілька сотень, навіть не бояться людей. Гніздо дрозда було знайдено в садку, на яблуні, на висоті до 3 м. Гніздо - масивна чашкоподібна будова із листя, коріння, трави. В середині гніздо обмазане глиною і вистелене сухими травинками, було прикріплене до гілки штучною мотузкою.

РЕМЕЗ

Спина у нього темно-коричнева, низ рудувато - жовтуватий, груди рудуваті, голова сірувато- біла, від дзьоба через око проходить чорна смуга - « окуляри». Тримається вербових і очеретяних заростей по берегах річок. Прилітає на початку квітня. Гніздо було знайдено на вербі, в очереті. Гніздо у вигляді рукавички, дуже товсте і тепле. Товщина стінок до 2,5 см, ширина до 14 см, висота до 16 см. Гніздо з тополиного пуху, рослинних волокон кропиви, листя злаків, корінців. Гніздо будують 3-4 тижні. Відкладають 6-8 білих яєць, в травні. Живляться комахами і павуками. Відлітають в кінці вересня.

СОРОКОПУД ЖУЛАН

Птах трохи менший за шпака. Прилітає в квітні. Живе по чагарниках, балках, садах, лісосмугах. Його часто можна побачити в полі, на проводах обабіч дороги. Гніздо мостить в кущах шипшини, терну, невисоко над землею. Гніздо з паличок, соломинок, вистелене всередині корінцями, травинками. Кладка з 5-7 світлих з плямами яєць. Живиться комахами, ящірками, дрібними гризунами. Відлітає на початку вересня.

ПОСМІТЮХА

Невеликий птах, на голові загострений чорний «чубчик», забарвлення бурувато - сіре, рябе. Його можна зустріти на полях, луках, на степових дорогах, через це цього птаха ще називають подорожником. Взимку птах зустрічається в населених пунктах, любить сидітти на даху будинку і співати. Швидко бігає обабіч доріг. Гніздо влаштовує на землі, будуючи його з сухої трави. В кладці 3-5 білуватих, рябих яєць. Живиться комахами і насінням.

СИНИЦЯ ВЕЛИКА

Осілий птах нашого краю. Спина у неї зелена, надхвістя сіре. На голові чорна « шапочка», білі «щоки» облямовані чорним, низ жовтий. Зустрічається в садах, парках, лісах. Гніздиться в дуплах, шпаківнях, щілинах будівель. Юннати знайшли гніздо синиці в дуплі дятла. Майже все дупло було заповнено корінцями, сухими стеблами трав, мохом, рослинним пухом і щедро вимощене пірям курей та цисарок,шерстю. Кладка з 10-14 білих з червоно - коричневими плямами яєць. Живиться комахами, павуками, а взимку насінням. Взимку до табунців синиці великої приєднуються інші види синиць: блакитна,гаїчка. За спостереженнями синички починають співати в середині лютого.

СОЙКА

Птах розміром з голуба, верх тіла світло - коричневий, низ світліший, надхвістя підхвістя, горло й пляма на крилі білі, хвіст і кінці крил чорні, верх голови світлий, рябий або темний, є чорні « вуса». Осілий птах нашого краю, тримається лісів, парків, садів. Гніздо сойки було знайдено в лісі, біля дороги, на білій акації, високо над землею. Гніздо з невеликих, але міцних гілок, в середині вимощене сухою травою, стеблами берізки польової, корінцями. Діаметр гнізда 17-18 см, висота - 15-16 см, глибина 8-9 см. Кладка з 5-8 зеленкуватих з бурувато-сірими плямами яєць, на початку травня. Живиться комахами, насінням, плодами. Юннатами були знайдені жолуді в щілинах дерев заховані сойкою.

ГОРОБЕЦЬ ХАТНІЙ

Осілий птах нашого краю. Тримається населених пунктів. Гніздиться в щілинах будівель, під дахами, в шпаківнях, на деревах. В 2005 році багато гнізд було знайдено на деревах білої акації, тополях, на одному дереві по декілька гнізд. Гнізда кулясті, з боковим входом, гніздо з соломинок, травинок, в середині багато піря. Гніздо масивне, дуже затишне. Кладка з 5-7 сіруватих з темними плямами яєць. Гніздо починають мостити у кінці березня, а в окремі роки і раніше. Живиться комахами, насінням.

СОЛОВЕЙ

Птах сіро - бурого кольору, низ білястий, груди буруваті, хвіст рудий. Тримається чагарників, заростей, недалеко від води. Прилітають соловї в період між 24 квітня і 1 травня. Гнізддо мостить на землі або низько над землею. Знайдене гніздо було влаштовано в садку між стеблами порослі дерев, низько над землею, добре замасковане в сухій траві. Гніздо невелике, дуже охайне з сухої трави. Кладка з 4-6 буруватих яєць з зеленим відтінком. Два тижні птахи насиджують їх, а ще через два тижні вони вилітають з гнізда. Відлітають рано, на початку вересня.

СОВА ВУХАТА

Сова зустрічається в лісах, садах , парках, лісосмугах тощо. Птах середнього розміру, трохи більший за ворону. Забарвлення руде, рябе, добре помітні довгі піряні «вушка» Сову найчастіше можна зустріти в наших садах і парках восени та взимку. В 1995 році сови зявилися на шкільному подвірї 31 жовтня. Вони облюбували високу вербу, 5 сов сиділи на верхвіцідеревва і зовсім небоялися людей. Протягом зими їх часто бачили на березах подвіря, вони сиділи невисоко, їх добре можна було роздивитися. Гніздо сови було знайдено в соснових насадженнях, в старому гнізді сороки, у неї білі, круглі яйця ( 4-5 шт.). Живиться сова дрібними гризунами.

ВИВІЛЬГА

Птах помітно більший за шпака.Самець яскраво- жовтий, а самка зеленкувато - жовта. Прилітає вивільга в травні, не пізніше 25 травня. Гніздиться в основному у високих тополях парків та лісополос. Гніззда були знайдені тільки тут. Гніздо у вигляді кошика без ручок, влаштовує на розвильці гілки на дереві.прикріплює до гілки рослинними волокнами, а одне - було прикріплене штучними білими мотузками. Гніздо будує з стебел трави, павутиння, волосей злаків, очерету, також в деяких гніздах була вата, ганчіря, піря, шерсть. В кладці 4-5 білих з чорними плямами яєць. Відлітає в серпні, живиться комахами, любить ласувати ягодами шовковиці.

ЩИГЛИК

Осілий птах нашого краю, птах розміром з горобця, дуже строкатого забарвлення. Тримається перелісків, садів, парків . Багато щигликів гніздиться в нашому парку. А які в них чудові гнізда, легкі, теплі. Гніздо з травинок, пуху осоту, тополі, кульбаби, шерсті тварин, також вплетені гілочки полину, штучні ниточки, вата, гнізда дуже легкі, через це весною, коли сильні вітри, їх дуже багато злітає з дерев і птахи будують нові гнізда. У гніздах 4-5 зеленкуватих з плямами яєць. Живиться щиглик комахами, а взимку насінням. Дуже любить насіння лопухів та інших бурянів.

ГОРЛИЦЯ КІЛЬЧАСТА

Осілий птах нашого краю. Живе в населених пунктах , поблизу людей. Розміром із свійського голуба,забарвлення світло - коричневе, черево біле. Живуть горлиці парами. Уже в кінці лютого можна почути їх голос: сумне «ху-ху-ху» або різке «кле-е». Дуже багато горлиць гніздиться в парку нашого села. Гніздо з тонких, гілочок, а одного разу в гнізді знайшли моток з проволоки, для міцності гнізда. Як тільки починають зеленіти берізки, можна побачити, як горлиці сидять вже на гніздах. Кладка з білих яєць. Живиться насінням. Взимку сидять на гілках великими зграями, притулившись один до одного. На них часто нападають коршуни. Одного разу втікавши від нього, горлиця вдарилась об скло вікна і загинула.

ПОВЗИК

Цього птаха частіше можна побачити взимку, але в лісах і влітку. Тримається листяних і мішаних лісів, парків, садів. Верх тіла сірувато - блакитний, низ жовтувато - білий, підхвістя й боки руді. Лазить по стовбурах дерев, нерідко й донизу головою. Голос : свист. Гніздиться повзик у дуплі або шпаківні, замазуючи отвір глиною, змоченою слиною, настільки, що ледве прозалитть сам. Кладка з 7-9 білих з червонуватими цятками яєць. Живиться комахами і насінням. Взимку приєднується до зграйок синиць.

КОСТОГРИЗ

Птах розміром майже з шпака, з товстим тілом і масивним дзьобом. В нашій місцевості зустрічається в парках, садах, лісах. Гніздо влаштовує на деревах, на висоті 2-3 м. Знайдено гніздо в садку, на вишні, воно з тоненьких паличок складених абияк і невеликої підстилки з трави і корінців. В Аркадівському лісі, в молодих насадженнях гнізда були знайдені майже на кожному дереві. Своїм міцним дзьобом він роздовбує кісточки слив, вишень.

ОЧЕРЕТЯНКА ЛУГОВА

Птах менший за горобця, тримається заростей верболозу, осоки, очерету. Голос - тріскучі звуки і свисти .Прилітає в середині квітня. Гніздо очеретянки було знайдено на густому кущі верби, низько над землею. Гніздо в основі дуже масивне, довжиною до 20 см, з сухої трави, тоненьких гілочок, коренів бурянів, злаків, а лоток вимощений волоссями злаків і корінням дерев, глибина його - 6 см.Кладка з 4-6 жовтувато - сірих яєць з цяточками, у травні.Живиться комахами. Відлітає у вересні.

ДЯТЕЛ ВЕЛИКИЙ СТРОКАТИЙ

Середніх розмірів дятел. Переважають білі і чорні кольори, у самців на потилиці поперечна червона смуга, підхвістя червоне. Тримається лісів, садів, лісосмуг, парків. У садку знайдено його дупло, на старому трухлявому клені. Глибина дупла - 28 см, в середині дупло розширене майже на ввесь діаметр стовбура. Діаметр отвору - 6,5 см, в дуплі не має ніякої підстилки. Кладка у травні з 5-6 білих яєць. У червні зявляються пташенята. Живиться переважно комахами і насінням.

ЖАЙВОРОНОК СТЕПОВИЙ

Птах невеликий, переважають сіро - бурі тони в забарвленні. Тримається відкритих місць: полів, сухих лук, ділянок степового типу. Прилітає в середині березня, а в 1996 році прилетіли - 2 березня. Знайдене гніздо було добре замасковане в траві, з сухої трави, вистелено корінцями і шерстю. Кладка з 4-5 сірувато - бурих, з темними плямами яєць у квітні. Живиться комахами і насінням. Відлітають у другій половині вересня, в 1987 році ще стоостерігалися на початку жовтня.

ГРАК

Поширений птах нашого краю. Прилітає в середині березня ( 10-15 березня). Зустрічається переважно на полях, луках, в населених пунктах. Гніздиться колоніями в парках, садах, лісосмугах, на узліссі тощо. Гніздо з гілочок мостить на дереві, своє гніздо використовує декілька років підряд , добудовуючи його. Живиться комахами, зерном, покидьками.

ЛАСТІВКА СІЛЬСЬКА

Поширений птах нашого краю. Верх тіла чорний з білим надхвістям, низ білий. Оселяється в населених пунктах. Із спостережень: приліт ластівок - 29 квітня.Початок відкладання яєць - 5 травня, зявилися пташенята - 6 червня, виліт виводка - 20 червня. Гніздо у вигляді чашечки ліпить з глини, змоченої слиною. В 1993 році змостили гніздо в приміщенні школи, в кабінеті біології ( школа була в стадії будівництва). Гніздо влаштували над вікном. Доводилося їм залишати кватирку відчиненою. Кладка з 4-6 білих з рудими крапочками яєць.Живиться дрібними комахами. Відлітає в кінці вересня, а в 1992 році відлетіли 15 жовтня.

ДРІЗД СПІВОЧИЙ

Дрізд в нашому краї живе в лісах з добре розвиненим підліском. Співає головно : « філіп-філіп , чай-пить, чай пить» Прилітає в кінці березня. Гніздо дрозда знайти не важко, воно влаштоване невисоко на дереві або кущі і на узліссі, поруч з відкритою місцевістю. Гніздо дрозда чашкоподібне з паличок, травинок, замасковане мохом, вимазане із середини товстим шаром глини. Гніздо дрізд будує 3 дні, обмазує глиноою 1-2 дні, день гніздо обсихає. Наприкінці квітня, на початку травня у гнізді зявляються блакитні яйця з темними плямами ( 5-7 шт). Відлітає дрізд в жовтні.

ЯСТРУБ ВЕЛИКИЙ

Верх тіла в самця - сіро - коричневий, низ білий з дрібними поперечними бурими смугами. Живе в лісі. Гніздо його було знайдено в дубових насадженнях, недалеко від річки, на висоті біля 10 метріів. Діаметр гнізда до 60 см.. Гніздо з товстих гілок, плоскке, влаштоване в основі стовбура. В гнізді було піря куріпки, горлиці, сороки, ворони також кістки птахів і звірів. Це говорить про їх характер живлення.

ПЛИСКА ЖОВТА

Дрібний , розміром з горобця птах. Зустрічається у нас на заплавних луках, травянистих болотах біля водойм . Прилітає в кінці березня ( 28-30 березня) Гніздо влаштовує на землі, під кущиком лугових трав. Гніздо невеличке, з сухої трави, корінців, вистелене із середини шерстю або кінським волосом. Кладка з 5-6 зеленкуватих з темними плямами яєць. Через два тижні вилуплюються пташенята, які через два тижні вилітають із гнізда. Живиться комахами. Відлітаюь у вересні. В 1995 році ще на початку жовтня їх можна було зустрітти поблизу річки В. Бурлук.

ЛЕЛЕКА БІЛИЙ

Великий білий птах. Вага до 4 кг, висота 70 см, розмах крил до 1,5 метрів, дзьоб і ноги червоні. Прилітає в наші краї в межах 27 березня - 15 квітня. Зустрічається на луках, близько води та в населених пунктах . Гніздо у вигляді купи гілок знаходилось на водонапірній башті, але башта зруйнувалася і гніздо розсипалося. У гнізді були товсті гілки вишні, сливи, груші, яблуні, деякі довжиною до 2м 30 см, також було багато піря. Кладка з 3- 5 білих яєць, через місяць зявляються пташенята, два місяці вони знаходяться в гнізді. Відлітає в серпні - вересні.

НОРЕЦЬ ВЕЛИКИЙ ( ЧОМГА)

Цей птах зустрічається у зарослях слабопроточних водойм. Часто його можна побачити на ставках, болотах. На голові стирчать невеликі чорні піряні « ріжки» та «баки». Прилітає в березні, гніздо мостить з плаваючих водяних рослин прямо на воді. Кладка з 3-4 буруватих яєць. Через три тижні вилуплюються пташенята, яких мати часто возить на собі і навіть пірнає з ними, сховавши під крила. Відлітає у жовтні - листопаді.

РИБАЛОЧКА

Невеликий птах ,дзьоб довгий, червоний, верх зеленкуватто-блакитний, низ яскраво-оранжевий.Живе поблизу води. Часто можна побачити, як сидить на стеблині над водою чекаючи поживу. Прилітає в квітні. Гніздо влаштовує в норі довжиною до 1 м. В кінці нори широка гніздовва камера, підстилки в ній не має, але з роками накопичюються залишки риб ( кістки, луска), надкрила жуків. Кладка з 3-7 білих яєць. Відлітає в кінці вересня.Живиться рибою, жуками.

КРИЖЕНЬ

У нашім краї зустрічається на різноманітних водоймах: річках, озерах, ставках, болотах. Прилітає в середині березня, в 1989 р . та 1995 рр. прилетіли 27 лютого. Гніздо мостить на землі, вистеляє його пухом. Одного разу вдалося навіть качку взяти в руки, коли вона сиділа на гнізді. Кладка з 8-9 білих , трішки зеленуватих яєць. Живиться крижень водяними рослинами, в шлунках птахів знаходили насіння бурянів , пшениці, також комах, молюсків. Відлітає у вересні - жовтні , а останніх качок можна побачити і на початку листопада

ЛЕБІДЬ

Великий птах, забарвленя біле, дзьоб червоний. Все частіше його можна побачити в нашім краї. Прилітає в кінці березня, в квітні. Люблять вони плавати весною по річці В.Бурлук і по одиноко і парами. Дуже вражаюче вони здіймаються з води в повітря. Гніздо мостять в очереті, кладка з 6-8 блідо - зеленкуватих яєць. Відлітає в жовтні. Живиться водяними рослинами. Птах потребує охорони.

ЧАПЛЯ БІЛА ВЕЛИКА

Великий птах, забарвлення сніжно біле. За багаторічними спостереженнями прилітаюь в наші краї в кінці березня. Найчастіше їх можна побачити біля берегів річки В.Бурлук; гніздиться птахів цих чимало. Гніздо моститть на очеретяному заломі. Гніздо чаплі має 60-80 см в діаметрі і 50-60 см висотою, має форму конуса.Живиться чапля дрібною рибою, жабами, комахами. Відлітають чаплі білі на початку жовтня ( 7-10 жовтня) Птах потребує охорони.

ЗЯБЛИК

Птах розміром з горобця, забарвлення строкате. Зустрічається в парках, садах, лісосмугах, лісах. Прилітає в березні. Гніздо зяблика дуже своєрідне, воно має вигляд глибокої чаші із сухої трави, тополиного пуху, моху, в середині кінський волос, нитки, шерсть, пух. Воно нагадує пуховий комочок. В кладці 5-7 блакитно- зелених яєць. Відлітає у жовтні. Живиться комахами і насінням.

Справка Харькова

- Контакт
- Наш баннер
- Размещение информации
Портал "Твой любимый Харьков" ® 2007-2023 | Правовая информация